Metalo gaminiai: Patinavimas- dekoratyvinis sendinimas

Patinavimas – metalo paviršių sendinimas

Patinavimas – dekoratyvinis metalo paviršių sendinimas

Patina yra metalo (vario, bronzos ir pan. metalų), akmens ar medžio paviršiaus senėjimo ir naudojimo poveikio efektas. Patina paviršius pasidengia dėl smulkių įbrėžimų, nutrynimų, kitų paviršiaus pokyčių, kurie išryškėja laikui bėgant. Patinos formavimosi proceso laikotarpį stipriai įtakoja vidaus ar lauko sąlygos, temperatūra, lietus, drėgmė, rūgštys, druskos ar kt.

Žodis „patina“ kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia „negilus indas“. Apibendrintai „patina“ yra vadinami visi išblukimai, patamsėjimai ir kiti paviršiaus senėjimo požymiai, atsiradę natūraliai ar dėl fizinio/mechaninio paviršiais pažeidimo.

Patinos procesas buvo žinomas jau senovės laikais. Priklausomai nuo laikotarpio, patina būdavo mėgiama ir madinga, arba jos vengiama.

Šiandieną patinos pavyzdžių galime pamatyti prie fontanų, stogų, pastatų sienų ir kitur, o ypač ten, kur nuolat yra naudojamas vanduo. Patina pasidengia senų monetų, įrankių, papuošalų paviršiai. Ant jų išryškėja originalūs įvairios tekstūros ir spalvų (dažniausiai rudos ar žalios) ornamentai.

Metalo dirbinių gamintojai patinos dangą dažnai naudoja įvairiems elementams išryškinti, dirbinių formoms pabrėžti, sendinimo efektui sukurti. Dekoruojant patinos efektas išgaunamas metalo paviršių veikiant cheminėmis medžiagomis ar naudojant specialius dažus. Dekoratyvinis gaminių sendinimas vadinamas patinavimu.