Kokios gali būti laiptų apsauginės funkcijos?

Laiptai yra vienas iš seniausių architektūros istorijos statinių. Yra pakankamai sunku pasakyti, kuriais metais jie buvo sukurti. Manoma, kad savo išvaizdą laiptai įgavo maždaug 6000 m. prieš m.e. Bėgant metams laiptai keitė formą, atspindėdami skirtingus architektūros stilius ir juos kuriančiųjų talentą. Tai, kaip laiptai buvo statomi prieš tūkstančius metų, daro įtakos tam, kaip mes statome juos šiandien.

Įėjus į senovinį pastatą – bet kurį gyvenamąjį namą ar pilį - verta atkrepti dėmesį į laiptus. Pirma, ką galima pastebėti – laiptai visada bus pastatyti prieš laikrodžio rodyklę, jei lipam jais į viršų ir, aišku, pagal laikrodžio rodyklę, jei lipam žemyn. Toks laiptų statymo būdas yra ankstyvųjų viduramžių palikimas, kada buvo statoma daug pilių, apsauginių bokštų, bei kitų aukštų pastatų. Tai taip pat buvo labai pavojingi laikai gyventi, vyko daug kovų. Dauguma žmonių (apie 90 proc.) tuo metu buvo dešiniarankiai. Pastatų savininkai, siekdami savo nuosavybę apginti nuo įsibrovėlių, statydavo laiptus prieš laikrodžio rodyklę, kas būdavo didelis jų privalumas. Kylant į viršų ir kovojant kardu, įsibrovėliui būdavo sunku kovoti, nes kardas dažnai atsitrenkdavo į sieną. Gynėjas neturėjo šio nepatogumo, todėl užimti pastatus tapdavo sudėtingiau.

Šiuo metu jau nebekovojam kardais, tačiau dažnai laiptus statome pagal seną išlikusį įprotį.

Kadangi viduramžiai buvo labai pavojingas laikotarpis, pilyse ir namuose laiptams buvo taikomas dar vienas paslėptas elementas, padedantis namų gynybai: nelygios laiptų pakopos. Namų gyventojai lengvai priprasdavo prie aukštesnių ir žemesnių laiptų pakopų, o įsiveržėliams tai sukeldavo pakankamai rimtų problemų. Kilęs sąmyšis ant laiptų namuose taip pat veikdavo kaip tam tikra perspėjimo sistema. Šiandieną mes turime kitas namų apsaugos priemones, dėl to namuose nebūna nelygių pakopų. Na, nebent laiptus darytumėtės patys nebūdami gerais laiptų statymo specialistais.

Įvairenybės